Biblioteka

Biblioteka

        • POMORSKA WIOSNA LITERACKA

        • W dniu 23 kwietnia 2026 r. młodzież naszej szkoły uczestniczyła w spotkaniu autorskim z Maria Pakulnis, zorganizowanym w ramach XXXII Pomorskiej Wiosny Literackiej.

          Podczas spotkania pani Maria opowiadała o życiowych wyborach, odwadze bycia sobą oraz o doświadczeniach, które ukształtowały jej drogę zawodową i osobistą.

          Nie zabrakło również opowieści o kulisach pracy nad filmem Johnny, za rolę w którym Maria Pakulnis otrzymała nagrodę Polskiej Akademii Filmowej – Orła.

          W centrum uwagi znalazła się także książka Moja nitka – poruszająca opowieść o relacjach międzyludzkich oraz wewnętrznej sile, która pozwala przetrwać nawet najtrudniejsze doświadczenia.

          Spotkanie było dla uczestników cenną okazją do poznania twórczości i osobistych refleksji wybitnej aktorki oraz do rozmowy o wartościach ważnych w życiu każdego człowieka.

          • KONKURSY BIBLIOTECZNE

          • W dniu 15 grudnia 2025 r. odbył się konkurs czytelniczy „Jak nie czytam, jak czytam”.

            Każdy z uczestników po wybraniu książki zaprezentował fragment wybranego przez siebie tekstu. Prezentowane utwory pochodziły z nowo zakupionych książek w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa (NPRCz).

            W konkursie udział wzięli:

            • Maja Wałdoch,
            • Antoni Jutrzenka-Trzebiatowski,
            • Julian Kulaszewski,
            • Marcin Prądzyński,
            • Faustyna Buras.

            Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody za udział w konkursie.

            Tego samego dnia odbyło się również rozstrzygnięcie konkursu literacko-fotograficznego „Jesień w literaturze”.

            Do konkursu przystąpiło pięć osób. Zadaniem uczestników było wykonanie fotografii przedstawiającej książkę lub motyw literacki w jesiennej scenerii. Wszystkie prace zostały wysoko ocenione przez komisję konkursową.

            Wyniki konkursu:

            • I miejsce – Bartosz Biernat i Kacper Słomiński,
            • II miejsce – Antoni Jutrzenka-Trzebiatowski i Małgorzata Pałubicka.

            Serdecznie dziękuję wszystkim uczestnikom za udział w konkursach oraz gratuluję osiągniętych wyników.

            Dziękuję również członkom komisji konkursowej: 

            Magdalenie Ślepej, Marii Sobisz i ks. Jarkowi Oszuścikowi.

            Zapraszam do kolejnych konkursów.

             

          • Realizacja przedsięwzięć w ramach NPRCz

          • We wrześniu 2025 roku przystąpiliśmy do realizacji przedsięwzięć w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa (NPRCz).

            Całkowity koszt programu wyniósł 15 000 zł. Na zakup książek przeznaczono 7 500 zł, co pozwoliło wzbogacić księgozbiór o 238 nowych pozycji. Środki finansowe przeznaczono również na doposażenie biblioteki w regały i kanapy oraz na działania promujące czytelnictwo.

            Jednym z pierwszych działań było przeprowadzenie ankiety pt. „Książki, które polecam”. Na jej podstawie przygotowano listę książek do zakupu. Cennym źródłem informacji były także rozmowy z czytelnikami oraz ich opinie dotyczące potrzeb i zainteresowań czytelniczych. Przy zakupie nowych pozycji uwzględniono również potrzeby uczniów z niepełnosprawnościami.

            W bibliotece przygotowano kącik nowości, w którym prezentowane są najnowsze książki zakupione w ramach programu.

            W ramach realizacji projektu zorganizowano także wydarzenia promujące czytelnictwo z udziałem uczniów, m.in.:

            • „Jesień w literaturze”,
            • „Jak nie czytam, jak czytam”.

            Wzbogacony księgozbiór oraz nowoczesna przestrzeń biblioteczna umożliwiają uczniom przyjemne spędzanie czasu podczas przerw, prowadzenie dyskusji na temat przeczytanych książek oraz rozwijanie zainteresowań czytelniczych. Nowe książki dostarczają wielu pozytywnych emocji i inspirują do podejmowania kolejnych działań promujących czytelnictwo.

            Możliwość współdecydowania o zakupach sprawiła, że uczniowie chętniej odwiedzają bibliotekę i pytają o kolejne tytuły. Dzięki realizacji projektu biblioteka została wyposażona w nowe regały na książki oraz wygodne fotele tworzące strefę relaksu dla czytelników.

            Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób zaangażowali się w realizację programu w naszej szkole, i zapraszam do odwiedzania biblioteki.